ikona mailaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na czym polega badanie efektywności inwestowania?

Zakup nieruchomości czy gruntu to obecnie jedne z najpopularniejszych form inwestowania kapitału. Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w przyszłości tego rodzaju inwestycje mogą być dla nich bardzo korzystne.

Sposobem na zweryfikowanie i oszacowanie przyszłych korzyści jest badanie efektywności inwestowania. Polega ono na analizie zysków, które otrzyma się w przyszłości w zestawieniu z poniesionymi na rzecz przedsięwzięcia wydatkami. Takie badanie opiera się zatem na wszystkich kosztach i przychodach związanych z inwestycją. Współcześnie istnieje wiele metod badania efektywności inwestowania, które bazują na różnych wzorach i odnoszą się do różnych rodzajów inwestycji.

Jak wykonuje się badanie efektywności inwestowania?

Podstawą badania efektywności inwestowania jest obliczenie tzw. stopy zysku, czyli określenie rentowności inwestycji. Pomiarów można dokonać np. przy pomocy wskaźnika ROI (z ang. Return on Investment). Oblicza się go poprzez podzielenie rocznych przychodów pochodzących z inwestycji przez poniesione wydatki oraz pomnożenie uzyskanego wyniku przez 100. Przy czym ważne jest to, by skupić się na kosztach znaczących oraz kosztach utraconych korzyści, czyli takich, które zostaną poniesione już po rozpoczęciu inwestycji. Pomija się za to koszty nieznaczące, które nie wchodzą w skład zainwestowanego kapitału. Przykładowo obliczając rentowność najmu mieszkania, trzeba uwzględnić zarówno koszty jego zakupu, jak i remontu. W obliczeniach wyklucza się natomiast wysokość opłat administracyjnych.

Po uzyskaniu wartości współczynnika ROI, w dalszej kolejności można obliczyć wartość rzeczywistego zysku z inwestycji. Taki współczynnik określa się mianem ROE (z ang. Return on Equity) i sprawdza się szczególnie przy oszacowaniu zysków w sytuacji, gdy inwestycja jest częściowo finansowana z kredytu. Wówczas do wkładu własnego doliczane są raty, których wysokość jest następnie odejmowana od rocznych przychodów. Otrzymany wynik dzieli się przez wysokość wkładu własnego, kosztów utraconych korzyści oraz prowizji kredytowej. W trakcie wykonywania pomiarów efektywności inwestowania dużą rolę odgrywa także czynnik ryzykowności ulokowania kapitału, który wynika np. z charakteru rynku czy zmienności stopy zysku.

Kto może przeprowadzić badanie efektywności inwestowania?

Badanie efektywności inwestowania może być przeprowadzane samodzielnie przez inwestora lub też, jeśli chce on zyskać całkowitą pewność co do prawidłowości uzyskanych wyników, może je również zlecić rzeczoznawcy. Rzeczoznawca majątkowy w profesjonalny sposób dokona analizy rynku nieruchomości oraz na podstawie danych przedstawionych przez inwestora przeprowadzi badanie efektywności inwestowania, dokładnie określając rentowność inwestycji. Korzystając z naszej oferty, zyskują Państwo pewność, iż pomiar zostanie wykonany terminowo przez doświadczonych i rzetelnych specjalistów, którzy indywidualnie traktują każde zlecenie.

Kontakt

Zostaw nam swoje dane przy pomocy szybkiego formularza kontaktowego - skontaktujemy się z Tobą. Możesz również skorzystać ze standardowych form komunikacji. Czekamy na Twój telefon.

Jeśli chciałbyś zadać pytanie za pomocą formularza kontaktowego, kliknij w poniższy przycisk. Zostaniesz przekierowany na podstronę Kontakt gdzie możesz wypełnić kilka niezbędnych pól. Zajmie Ci to jakieś 15 sekund.

 

ADRES

VALIA
Kancelaria Rzeczoznawcy
Majątkowego
42-612 Tarnowskie Góry
ul. Norweska 13

 

tel. 660-773-468

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.